zobnih-lusk-2

Dejstva o zobnih luskah, ki jih še ne poznate

Si ne dovolite, da bi se na vsa usta smejali, ker vas motijo vaši zobje? So obarvani, ste si zlomili zob, so vaši zobje obrabljeni ali imajo kakršnekoli druge nepravilnosti, ki jih ne želite razkazovati? Rešitev za vaše težave so zobne luske; vrsta prevleka, s katero prekrijemo nepravilnosti na zobu, da je po videzu čimbolj podoben vsem ostalim. Predstavljamo vam dejstva, ki jih o zobnih luskah še niste vedeli.

1.) Za namestitev zobnih lusk je potrebno obrusiti površino zoba.

Zobozdravnik bo pred namestitvijo zobnih lusk, kot omenjeno že zgoraj, obrusil nekje med 0,3 in 0,7 milimetra površine vašega zoba. Običajno se brušenje izvaja pod lokalno anestezijo, da postopek ni boleč.

zobnih-lusk

2.) Pred »pravimi« luskami boste nekaj dni nosili začasne zobne luske.

Na enem od obisku vam bo zobozdravnik zobe obrusil in naredil odtis, na podlagi katerega vam bodo izdelali luske. Izdelava traja približno en teden, zato boste dobili začasne kompozitne luske, ki bodo zaščitile vaše obrušene zobe in vam dale občutek, kako boste videti, ko bo postopek končan.

3.) Zobne luske vam lahko izdelajo v različnih odtenkih.

Luske se običajno ne izdelujejo za vse zobe, zato se morajo po barvi približati obstoječi barvi zob. Vsaka luska je izdelana individualno, za osebo, ki jo bo nosil, zato je mogoče ujeti odtenek ostalih zob. Barvo je mogoče prilagajati tudi še med nameščanjem zobnih lusk.

zobnih-lusk-2

4.) Zobna luska je košček porcelana, debel približno toliko kot kontaktna leča.

Luske nastajajo v specializiranih laboratorijih. Izdelane so iz izjemno tankega materiala, zaradi česar ne ovirajo hranjenja in jih v ustih ne čutimo. Pomembno je, da so luske čimbolj podobne naravnim zobem in da ne izstopajo ne po barvi ne po teksturi.

5.) Namestitev zobnih lusk je eden najmanj invazivnih posegov za korekcijo zob.

Razen minimalnega brušenja zob (in v nekaterih primerih odstranitve koščka dlesni) v usta pred namestitvijo prevlek ni potrebno posegati. Drugi postopki zahtevajo brušenje večje količine zoba ali večje posege, ki vam za daljši čas onemogočijo normalno uporabo zoba. Po namestitvi zobnih lusk se lahko takoj vrnete k svojim starim prehranjevalnim navadam, omejeni ste le v času, ko imate nameščene začasne luske.

6.) Kvalitetna zobna luska bo z vami med 15 in 20 let.

Kvalitetno izdelane luske imajo dolgo življenjsko dobo, ki upraviči visoko ceno posamezne luske. Najdaljšo življenjsko dobo imajo keramične luske – poznamo dve vrsti, več o tem pa lahko preberete spodaj.

zobnih-lusk-3

7.) Kadilci, ljudje, ki grizejo nohte, ljubitelji kave najpogosteje potrebujejo zobne luske.

Z določenimi navadami lahko poškodujemo svoje zobe. Zobne luske lahko popravijo škodo, ki jo naredimo s škrtanjem, odpiranjem embalaže z zobmi, kajenjem ter uživanjem hrane in pijače, ki lahko obarva naše zobe. Keramične luske so odporne na obarvanje.

8.) Poznamo dve vrsti zobnih lusk.

Zobne luske so lahko keramične ali kompozitne. Prve so kakovostnejše in vedno izdelane po meri, medtem ko imajo druge krajšo življenjsko dobo in jih je mogoče dobiti tudi že izdelane. Za razliko od keramičnih lusk, ki so odporne na obarvanje, se kompozitne luske hitreje obarvajo in jih je potrebno pogosteje polirati.

Avtor: