domače zdravilo za boleče grlo

Katero je najboljše domače zdravilo za boleče grlo

Konec in začetek leta leta je obdobje prehladnih obolenj. Poleg izcedka iz nosu in nadležnega kašlja, se velikokrat pojavi boleče grlo. Če ni spremljevalke vročine, včasih učinkuje tudi domače zdravilo za boleče grlo. V nasprotnem primeru je antibiotik neizogiben.

Zdravila iz domače lekarne

Ko začutimo, da nas nekaj praska po grlu, to še ni alarm za obisk zdravnika. Razen v primeru, da vnetje spremlja močno povišana temperatura. Preprosto samo odpremo kuhinjsko omaro in naravno zdravilo je pri roki.

Kuhinjska sol je odlično protivnetno zdravilo. Žličko soli razstopimo v manjši količini vode in to vodo grgramo nekajkrat na dan. Ta razstopina dela čudeže. Če posežemo po njej takoj, ko začutimo bolečino v grlu, lahko to pozdravimo v samo nekaj urah. To je tudi odlična terapija po pretirani uporabi glasilk.

domace-zdravilo

Za primer. Prejšnji večer ste se nahajali v odlični družbi. Spili nekaj ohlajenih pijač. Pa to sploh ni nujno, da so vsebovale alkohol. Glasno prepevali priljubljene pesmi. In mogoče še pokadili kakšno cigareto preveč. Naslednji dan ste se zbudili brez glasu. Takoj zjutraj zgrgrajte razstopino soli in vode. To je odlično domače zdravilo za boleče grlo. V nekaj urah terapijo ponovite še dva ali tri krat. Ne boste verjeli. Glas se bo takoj povrnil.

Tudi uživanje toplih juhic čez dan blagodejno vpliva na boleče grlo. Tudi te malenkost bolj posolite. Sol bo naredila svoje.

Drugo tako domače zdravilo je med. Tega, seveda, tudi pri bolečem grlu največ uporabljamo. Žličko medu enostavno poližemo. To je najslajše. Druga izbira je topel, ne vroč, čaj z medom in dodatkom limone. Vendar pozor. Med je lahko zelo hud alergen, zato ga je potrebno uživati v zmernih količinah. Ena velika žlica medu na dan je čisto dovolj.

Domač jabolčni kis je tudi vedno bolj priljubljena sestavina v sodobnih gospodinjstvih. Tega zmešamo en del z enakim delom medu in pijemo čez dan po majhno žličko. Je sicer malenkost neprijetnega okusa. Vendar so že naše babice vedele povedati, da so najboljša zdravila grenka. Lahko pa žlico jabolčnega kisa damo v kozarec vode in potem to razstopino grgramo. To je še eno domače zdravilo za boleče grlo.

Če se slučajno v vaši kuhinji nahaja tudi aloe vera, prav tako grgranje ali pitje soka pomaga pri bolečem grlu.

Načeloma se bolečine v grlu pojavijo zaradi izsušene sluznice. To povzroča mrzel in suh zrak. Zato je dobro, da skrbimo za prevlaženost sluznice grla. Pri tem pomaga tudi pitje toplih napitkov iz zelišč. Čaj materine dušice ali iz ingverja blagodejno vplivata na sluznico grla.

Lahko pa si sami pripravimo napitke za blaženje bolečin v grlu

Namesto jutranje kave, si skuhamo črni čaj, katermu dodamo žličko cimeta in klinčkov. Vse skupaj pa obogatimo z limoninim sokom. Cimet je odlično sredstvo proti mikrobom, klinčki pa proti bolečinam. Limona dviguje telesno odpornost. Črni čaj pa je že sam po sebi poživilo.

Še eno domače zdravilo za boleče grlo pa je naslednji napitek. V skodelico tople vode dodamo žličko domačega jabolčnega kisa, žličko medu, ščepec kajenskega popra in sok četrtine limone. Ta napitek spijemo v dopoldanskem in popoldanskem času. Vsakič sveže narejenega.

Včasih je za boleče grlo kriv tudi zrak v stanovanju

V hladnejših mesecih leta stanovanja ogrevamo s centralno kurjavo. Ta zelo izsuši zrak. Da se vsaj malo izognemo tegobam, ki nam jih le ta prinaša, poskrbimo, da je v stanovanju vseeno dovolj vlage.

Zvečer znižamo temperaturo v radiatorjih. Na njih pa položimo skodelice z vodo. Po želji dodamo eterično olje evkaliptusa, sivke ali mire. Ponoči namreč dihamo nenadzorovano in ne malokrat skozi usta. To pa zelo hitro izsuši sluznico grla. Če bo v spalnici vlage dovolj, se bodo te tegobe nehale.

Sobne rastline, ne samo, da čistijo zrak, prav tako oddajajo vlago v prostor. Pa še poživijo ga. Tako imamo domače zdravilo za boleče grlo, ne da bi se tega sploh zavedali.

Če pa se zjutraj vseeno prebudite s suhim in dražečim grlom, si privoščite vročo kopel ali prho. Para bo dodobra navlažila vašo sluznico.

Kaj so naredile naše babice pri bolečem grlu?

Na starih štedilnikih na drva je v kuhinji vroča voda vedno brbotala v loncu. Seveda je že ta dajala dovolj vlage v prostoru. Tako so bile bolečine v grlu zgolj posledica okužbe z virusom ali bakterijo. Tako so s to vročo vodo le poparile domače sušene rožice in naredile odlične parne pripravke. Dale so brisačo čez glavo in parni pripravek pod nos. Žajbelj in zeleni orehi so bili skoraj vedno okoli hiše. Iz žajblja so pripravile čaj za grgranje. Pije se ga lahko pa le po požirkih. Zelene orehe so čez noč namočile v mlačni vodi. Zjutraj so čaj odcedile in ga prav tako čez dan pile po požirkih.

V krpo so zavile žito ali laneno seme in ga zagrele do temperature prijetne telesu. To so si potem ovile okoli vratu. Toplota pogretega žita je blagodejno vplivala na boleče grlo.

Razvajajmo otroke z domačimi karamelami

Za otroke je odlično domače zdravilo za boleče grlo doma narejen karamel. Nekaj žlic sladkorja razpustimo na suhi ponvici. Počasi mešamo, da dobi sladkor zlato rumeno barvo. Takoj ga zlijemo ali nakapljamo na peki papir. Ti zanimivi domači bomboni bodo otrokom pošteno navlažili sluznico grla. Istočasno pa jo tudi kmalu pozdravili.

Avtor: