alzheimerjeva bolezen

Alzheimerjeva bolezen – spoznajte transkaranialno pulzno stimulacijo

Se kdo od vaših dragih sorodnikov ali prijateljev spopada z Alzheimerjevo boleznijo? Če ste odgovorili pritrdilno, potem nadaljujte z branjem. Za začetek naj povemo, da je Alzheimerjeva bolezen oblika demence, pri kateri je izražena prizadetost spomina, mišljenja in obnašanja. Gre za progresivno bolezen, saj simptomi postopno napredujejo in sčasoma bolniku onemogočijo samostojno opravljanje do tistega trenutka vsakdanjih dejavnosti in opravil. Na tem mestu omenimo, da je Alzheimerjeva bolezen najpogostejša oblika demence, za katero je značilen upad kognitivnih funkcij (spomin, razmišljanje, zaznavanje, čustvovanje itd.). v kar 60 do 80 odstotkih je vzrok demence Alzheimerjeva bolezen. Pomembno je tudi zavedanje, da Alzheimerjeva bolezen ni normalen del staranja. Običajno se pojavi po 65 letu starosti, če pa se pojavi prej, je lahko genetsko pogojena.

Alzheimerjeva bolezen in njeno zdravljenje

V tem trenutku zdravila za zdravljenje te bolezni ni. Vendar z nekaterimi zdravili, ki jih zdravniki predpisujejo bolnikom, nekoliko ublažijo simptome bolezni in začasno nekoliko upočasnijo napredovanje in izboljšati kvaliteto življenja bolnikov ter njihovih svojcev. Poleg omenjenega medicinskega zdravljenja se danes uporabljajo tudi številne sočasne terapije, katerih cilj je spodbujanje duševnih sposobnosti obolelih ali ohranjanje teh sposobnosti čim dlje, izboljšanje splošne kakovosti življenja in posledična razbremenitev svojcev. Če omenimo nekaj sočasnih terapij: kognitivne vaje, terapija s transkranialno pulzno stimulacijo. TPS deluje s sistemom Naurolith, podjetja STORZ medical, ki dokazano upočasnjuje napredovanje simptomov in v veliko primerih izboljšuje že izražene kognitivne okvare.

alzheimerjeva bolezen

Transkaranialna pulzna stimulacija za Alzheimerjevo bolezen

Kot smo že omenili zgoraj je ena izmed možnosti nemedikamentoznega zdravljenja Alzheimerjeve bolezni tudi transkranialna pulzna stimulacija, ki jo izvajajo v Centru fizioterapije Ljubljana. Omenjena terapija se uporablja pri bolnikih, ki imajo blago do zmerno Alzheimerjevo boleznijo. Cilj zdravljenja s transkranialno pulzno terapijo je spodbujati ter ohranjati duševne sposobnosti bolnikom s to boleznijo. Transkranialna pulzna stimulacija temelji na akustičnih impulzih, ki jih strokovnjak uporablja za stimulacijo točno določenih predelov možganov, ki so pri Alzheimerjevi demenci najbolj prizadeti. Tako spodbujajo tvorbo novih krvnih žil v možganih in posledično regeneracijo možganskih celic. Kar pa je najpomembneje za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo, terapija TPS je povsem neboleča in običajno traja 30 minut; terapevtski paket obsega 6 terapij, ki jih strokovnjaki na tem področju izvedejo v dveh tednih. Po zaključitvi osnovnega terapevtskega programa – 6 terapij v dveh tednih, strokovnjaki priporočajo obnovitvene terapije enkrat mesečno. Na tem mestu je treba poudariti, da tudi s transkranialno pulzno stimulacijo bolnika ne morejo ozdraviti Alzheimerjeve bolezni, lahko pa z njo poskušajo preprečiti napredovanje bolezni in ohranjajo določen nivo funkcioniranja posameznika, kar pa precej olajša življenje bolnika in njegovih svojcev.

Alzheimerjeva bolezen – potek TPS terapije

Če se bolnik oz. njegovi svojci odločijo za TPS terapijo, potem jo izvaja usposobljen zdravstveni izvajalec ambulantno, kar pomeni, da pride pacienti v zdravstveno ordinacijo ali zdravstveni center na terapijo in nato lahko nadaljujejo s svojo dnevno rutino, kot običajno. Izvedba transkranialne pulzne stimulacije je varna, neboleča in nezapletena. Preprosto se pacient udobno usede v stol za terapijo in se lahko prosto giblje. Pred samim začetkom terapije zdravstveni delavec vnese podatke o pacientu v sistem terapije Neurolith in nanese ultrazvočni gel na lasišče ali lase. Na tem mestu povejmo, da bolnikove glave ni treba briti, saj ultrazvočni gel zagotavlja optimalen prenos impulzov do možganov. Pacient si nadene posebna očala, da sistem lahko zazna položaj glave. Potem pa se terapija lahko začne – terapevt nežno premika ročnik po ustreznih predelih lasišča in lobanje. Na zaslonu lahko tako terapevt kot tudi pacient natančno vidita, kateri del možganov je v tistem trenutku tretiran. Običajno terapija traja okoli pol ure. Priporoča se osnovni paket 6 terapij, ki se jih izvede v dveh tednih. Zato, če vaši prijatelji ali svojci potrebujejo takšno terapijo, ne odlašajte in rezervirajte termin še danes. Verjemite s TPS terapijo bo življenje lažje za bolnika, njegove svojce in tudi prijatelje.

Avtor: